Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Höchst i.odw Kulturzenturum der Türken aus West.-Thrakien e.V 1990

AnasayfaGüney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009 I_icon_mini_portalLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009

YazarMesaj
Gitano
Admin

Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009 Empty
MesajKonu: Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009   Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009 Icon_minitimePerş. Mayıs 07, 2009 8:39 pm

Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009

Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009 Web_foto_Mahkeme_Dedeagac

Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği’nin kurulmasına red kararı - 07.05.2009 Web_AIHM

Rodop Rüzgarı’nın haberine göre Meriç ilinde, Musaköy ve Gürece köylerinde kurulmak istenen, “Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği”nin kayıt işlemini Dedeağaç Mahkemesi reddetmiştir. Habere göre Dedeağaç Mahkemesi’nin red kararının gerekçesi ise “azınlık” kelimesinin muğlak tanımı nedeni ile hangi azınlık grubunun kastedildiğinin net olmamasıdır.

Haber ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dernek kurma özgürlüğü ile ilgili olarak Yunanistan’ı mahkum eden üç kararı bulunmasına karşın Yunanistan Devleti ve Hükümeti ile yetkili kurumları tutumlarını değiştirmemiştir. İskeçe Türk Birliği’nin resmiyetinin iade edilmesi davası halen görüşülürken Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği’nin kayıt işlemi halen kabul edilmemiştir. Mevcut sorunlar çözüme kavuşturulmamış iken Güney Meriç Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği ile ilgili yeni bir sorun gündeme taşınmıştır. Konu ile ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Konuyu Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi olan “Türkiye’deki Gayri-Müslim Azınlıklar ile Trakya(Doğu Yunanistan)’daki Müslüman Azınlığın Din Özgürlüğü ve Diğer İnsan Hakları” konulu raporu kaleme alan Michel Hunault ve yine AKPM üyesi ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını yakınen takip eden Letonyalı Parlamenter Boriss Cilevics’e ilettik” açıklamasında bulundu.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ABTTF yeni Yönetim Kurulu’nu seçti - 14.04.2009
» BTTF, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde - 01.05.2009
» ABTTF Irkçılık Konferansı’na katıldı - 27.04.2009
» ABTTF Temel Haklar Platformu’nda - 08.05.2009
» AKPM Raportörü Michel Hunault, Batı Trakya ile ilgili raporunu yayımladı - 22.04.2009